A’raf Süresi 172. ayet Tefsiri

  A+
  A-

  • “Rabbin Ademoğullarından, onların bellerinden zürriyetlerini çıkardı, onları kendilerine şahit tuttu ve dedi ki: Ben sizin Rabbiniz değil miyim ? Evet, buna şahit olduk dediler (1)”

  Burada kastedilen onların dillerinin değil, nefislerinin O’nun rabliğini kabul etmesidir. Çünkü insanlar, varlık sahnesine çıktıktan sonra dilleriyle bu gerçeği kabul etmede gruplara ayrılmışlardır. İşte bu yüzden yüce Allah şöyle buyurmuştur:

  • “Sen yüzünü hanif olarak dine, Allah insanları hangi fıtrat üzere yaratmış ise ona çevir, Allah’ın yaratışında değişme yoktur (2)”

  Yani, her insan Allah’a inanmak ve eşyayı gerçekte oldukları gibi bilme fıtratına sahip olarak yaratılmıştır. Sonra insanlardan bir kısmı bu fıtrattan yüz çevirip ahdini unutmuştur ki bunlar kafirlerdir. Bazıları da aklını kullanıp ahdini hatırlamış ve böylece bir şahitlik sorumluluğu yüklenip unutan ama sonra hatırlayan kimse gibi olmuştur. İşte bu sebeple yüce Allah şöyle buyurmuştur:

  • “Umulur ki iyice düşünürsünüz … (3)”, “Akıl sahipleri iyice düşünüp öğüt alsınlar diye… (4)”

  Bu, fıtratla nefsin içine konulmuş olan sureti düşünüp hatırlamaktır. Kalp gözü keskin olmayan kişi dinin kabuğunda kalır, özüne ve hakikatine eremez.

  (1- A’raf 172) (2- Rum 30) (3- En’am 152) (4- İbrahim 52)

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.