Başkasının Hakkında Konuşmak (Laf Getirip Götürmek)

  A+
  A-

  Başkasının kendisi hakkında konuştuğunu gelip kendisine söyleyen kişinin şunları dikkate alıp ona göre hareket etmesi gerekmektedir:

  1- Bunları nakleden kişiyi tasdik etmemeli. Çünkü laf taşıyan kimse fasık olup şahitliği kabul edilmez. Yüce Allah bunlar hakkında şöyle buyurmaktadır: Ey iman edenler! Eğer bir fasık size haber getirirse, onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa kötülük edersiniz de sonra yaptığınıza pişman olursunuz (Hucurat 6)

  2- Onu böyle işleri yapmaktan men etmek, nasihat etmek ve yaptığı işi çirkin bulmak. Yüce Allah bu hususta şöyle buyurmuştur: İyiliği emret, kötülüğe engel ol! (Lokman 17)

  3- Allah için ona kızmak. Çünkü laf taşıyan kişi, Allah’ın gazap ettiği kimsedir ve Allah’ın gazap ettiğine kızmak gerekir

  4- Din kardeşine gıyabında kötü zan beslememek. Çünkü yüce Allah şöyle buyurmuştur: Zannın çoğundan sakının (Hucurat 12). Söz taşıyan bu adamın fasıklığı sabit olduğundan getirdiği habere itibar edilmez.

  5- Kendisine anlatılan şey, kişiyi konuyu araştırmaya ve söylenenlerin gerçek olup olmadığını öğrenmek istemeye yöneltmemelidir. Çünkü yüce Allah şöyle buyurmaktadır: Birbirinizin kusurunu araştırmayın (Hucurat 12)

  6- Laf taşıyan kişiyi men etmiş olduğu şeyi kendinde yapmamak ve onun getirdiği lafı başkasına taşıyıp filanca şunları şunları söyledi dememelisin. Sen de bunu yapmakla gıybetçi olur ve başkalarını men ettiğin şeyi kendin işlemiş olursun

  Süleyman b. Abdülmelik adamın birine şunları söyledi: Duyduğuma göre beni karalayacak sözler söylemiş ve şöyle şöyle demişsin! Adam der ki ne böyle bir şey yaptım, ne de söyledim. Süleyman der ki: Bana bu haberi getiren doğru sözlü bir adam. Bunun üzerine orada bulunan Zühri der ki;

  Laf taşıyan kişi doğru sözlü olamaz.

  Süleyman şöyle der: Doğru söyledin ey Zühri, sen de ey adam, selametle gidebilirsin.

  Hasenü’l-Basri şöyle demiştir: Sana laf getiren, senin lafını da başkasına taşır.

  Bu da laf taşıyan kişiye kızılması ve doğru sözlü olduğuna güvenilmemesi gerektiğini gösterir. Sürekli yalan söyleyen, insanların gıybetini yapan, onları aldatan, ihanet eden, onları çekemeyen, ikiyüzlülük eden, insanların arasını bozmaya çalışan kimseye nasıl kızılmaz? Böyle bir adam, kurulması emredilen bağın kesilmesine çalışanlardan biridir.

  Hz Ali (r.a), yanına gelerek başka birisini küçük düşüren adama şöyle der: Bu adam, biz senin ne dediğini soruştururuz. Eğer doğru söylüyorsan sevmeyiz. Eğer yalan söylüyorsan seni cezalandırırız. Eğer davadan vazgeçmek istersen seni muaf tutarız. Bunun üzerine adam dedi ki: Beni muaf tut ey müminlerin emiri

  Ka’b şöyle demiştir:

  Laf taşımaktan sakının. Çünkü laf taşıyan adam kabir azabından kurtulamaz.

  Adamın biri diğerine der ki: Filanca senin hakkında şöyle söylüyor. O da ona şöyle cevap verir: Adamla birlikte olmanın hakkında riayet etmedin ve onun sözlerini bize naklettin. O sözü bize bildirdiğinde de bizim hakkımızı yerine getirmedin. Ona bildir ki ölüm hepimize gelecek, kabir hepimizi kucaklayacak, aramızda Allah hüküm verecek. O hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

  Yahya b. Ebi Kesir şöyle demiştir: Laf taşıyan kişi, büyücünün bir ayda bozamadığını bir anda bozar.

  Kaynak: İbnü’l-Cevzi / Minhacü’l-Kasıdin Ve Müfidü’s-Sadıkin / C: 1 / bkz: 665-666

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.