Cinsel İlişkiye Giren Çiftler Tatmin Olmalı ve Tatmin Etmelidir. Aksi Durumda…

  A+
  A-

  Evlilikte saadet ve huzurun en önemli faktörlerinden biri gerek erkeğin gerekse kadının cinsi yönden birbirlerini tatmin etmeleridir. İyice araştırılacak olursa, karı koca arasındaki huzursuzlukların çoğunda kadın-erkek arasındaki cinsi münasebet konusundaki anlaşmazlık vardır. Çoğu zaman meydana çıkmasa bile huzursuzluğun sebebi budur. Huzursuzluğun bu sebeple olduğunu çok zaman karı-koca dahi bilemez. Bunu da bazı sebeplerle izah etmek mümkündür.

  Mesela bazı erkekler yaradılış bakımından aşırı arzulu kadınlar ise isteksiz olur, bazen de kadınlar aşırı istekli olduğu halde erkekler isteksiz olur. Bu durumda, cinsi münasebette bir uyum sağlanamayacağından karı-koca arasında huzursuzluklar başlar. Bazen de erkek olsun, kadın olsun dünyaya ait işlerde haddinden fazla yorulduklarından eşlerinin bu husustaki hakkına riayet edemezler.

  Bu şöyle olur: Bedeni yorgun olan taraf dinlenmeye çekilince bedeni zinde ve dinç olanın istek ve arzulu olduğunu duymaz. Duysa da neşe ile bu işe girişmez. Çoğu zaman bu görevden kaçtıkları da vakidir. İstekli olan taraf ise eşinin böyle kaçamaklı davranmasından sıkılır ve isteğini açığa vuramaz, veya eşine karşı zor kullanmak zorunda kalır. Cinsel anlamda  tatmin olmayan erkek veya kadında bir üzüntü belirir ki, bu zamanla artar ve nihayet ailede kavgalar başlar. Sıkıntı ve buhranların çocuğunun sebebinde bu durumun olduğu müşahede edilmiştir.

  Kendi evinde karısı tarafından tatmin edilmeyen çoğu erkekler öfkelerini başkalarından alırlar. İslam, kadın ve erkeğin meşru cinsel yaşamlarına, cinsel münasebetin gayesini, helal ve haram yollarını bildirerek bir yön getirmiştir. Biz gerek dini gerekse ilmi izahlarla bu hususta sizi aydınlatmaya çalışacağız.

  Kan dolaşımının hızlanması, nabız atışının ve cinsel salgıların artması, çarpıntı ve adale gerginliğinin çoğalması, nefes alışta düzenin bozulması şeklinde kendini gösteren «cinsel heyecan» hadiselerinin, cinsel münasebetten zevk almanın üzerinde etkenliği büyüktür. Muhakkak ki «cinsel heyecan» dediğimiz bu hadiseleri etkileyen ve kuvvetlendiren faktörler vardır. Bu faktörler nelerdir. Onları anlamaya çalışalım. Bunun için önce heyecanın ne demek olduğunu bilmemiz lazım.

  Heyecan; beyin ve sinir sisteminin çalışmasına sıkı sıkıya bağlı olan ruh olaylarıdır. Bu olayların doğuşu ve düzenlenmesinde beyindeki bazı merkezlerle, omurilik ve bütün sinir mekanizmasının önemli rolleri vardır.

  Esas olarak üç çeşit heyecan vardır. Bunlar da korku, öfke ve sevgidir. Heyecanların hepsinin de enerji yaratan ve organizmaya canlılık veren etkileri olduğu bilinmektedir.

  Kimi psikologlar cinsel heyecanı sevgi heyecanına bağlarken, kimi psikologlar da öfke heyecanına bağlarlar. Fakat cinsel heyecan en çok kızgınlık heyecanına yaklaşmaktadır. Gerçekten de öfkeli insanın davranışlarıyla sevişme sırasındaki insanın cinsel heyecan davranışları birbirine çok benzemektedir. Heyecanın ne olduğunu anladıktan sonra,

  Cinsel Heyecanı Etkileyen Faktörler

  • Koku
  • Vücut Temizliği
  • Gözle Uyarılma
  • Dokunma Duygusu
  • Öpmek
  • Ses

  Kaynak: Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.