Cuma Namazı İçin Yapılan Hazırlıklar

  A+
  A-

  1- Perşembe gününden Cuma günü için hazırlanmak. Perşembe gününün ikindiden sonrası artık Cuma’dan sayılır ve Cuma günü gibi fazileti vardır. Onun için perşembe günü ikindiden sonra dua, istiğfar ve tesbih ile meşgul olmak

  2- Cuma sabahı erkenden yıkanmak. Erkenden yıkanamayanlar namaz için camiye gitmeden önce yıkanmalıdırlar. Cuma günü namazdan önce yıkanmak çok sevap kazandırır. Hatta bunun için vaciptir diyenler bile vardır.Nitekim;

  Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki;

  Her baliğ olana, Cuma günü yıkanmak vaciptir

  3- Süslenmek.Cuma günü süslenmek sevap kazandırır. Bu süslenme üç şekilde olur

  a- Temizlenmek Misvak kullanmak, traş olmak, tırnakları kesmek, bıyıkları düzeltmek.

  b- Güzel Koku Erkekler için değerli olan, kokusu çok olup Rengi olmayan kokudur.

  c- Temiz Elbise Giyinmek Elbisenin değerlisi beyaz renkli olanıdır. Zira Yüce Allah en çok beyaz elbiseyi sever. Kırmızı sarı gibi parlak elbiseler giyilmemelidir. Siyah elbise giyinmek ne sünnet, nede üstünlüktür. Hatta bazıları ona bakmaktan hoşlanamzlar. Zira sonradan çıkmış bir bid’attır.

  4- Camiye erken gitmek. Uzak mesafelerden ve erken saatlerden camiye gitmek sevap kazandırır. Camiye erken gidiş, güneşin doğması ile başlar. Cuma’ya erken gitmenin üstünlüğü çoktur. Camiye giden alçakgönüllü davranmalı, namaz vaktine kadar itikafa ve Allah’ın davetine uymaya niyet ederek bağışlanma ve hoşnutluğunu istemelidir.

  5- Camiye giriş. Camiye girince başı omuzlarına basılarak öne geçilmemelidir. İşte erken gitmek, böyle bir duruma sebebiyet vermez. Başkasını rahatsız ederek öne geçenler için korkutucu rivayetler vardır.bunlardan biri “Böyleleri kıyamet gününde, cehennem üzerinde köprü olur ve insanlar onu çiğneyerek geçerler” şeklindedir.

  6- Namaz kılanların önünden geçmemek ve başkasının da onun önünden geçmesini engellemek için mümkün olduğu kadar direk, arka sıra veya duvar diplerini tercih etmek. Her ne kadar namaz kılanın önünden geçmek namazı bozmaz ise de yasaktır.

  7- Mümkün olduğu kadar ilk sıralarda yer almaya çalışmak

  8- İmam hutbeye çıkınca namazı ve konuşmayı keserek ezanı ve hutbeyi dinlemekle meşgul olmak

  Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki;

  Hutbe okunurken birisi arkadaşına “Konuşma,sus” dese, kendisi de konuşmuş olur. Hutbe okunurken konuşan kimse, kıldığı Cuma’nın sevabından mahrum kalır.

  9- Diğer namazlarda imama uyulduğu gibi, Cuma namazında da şartlara uyulmalıdır.

  10- Cuma namazından sonra hemen çıkmayıp, ikindi namazına kadar camide beklemek sevap kazandırır..

  Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki;

  Bir zaman gelecek ki insanlar mescitlerde dünya işlerini konuşacaklar. Allah katında onların bir değeri yoktur, sakın onlarla düşüp kalkmayın

  Kaynak: İmam Gazali / el-İhya / C:1 adlı eserinden derlenerek toparlanmıştır

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.