Dili Muhafaza Etmek ve Dilin Afetlerinden Sakınmak

  A+
  A-

  Muhterem Müslümanlar!

  Yüce Allah, insanları ruh ve beden kabiliyetleri bakımından, canlıların en mükemmeli kılmıştır. Bir ayrıcalık olarak insana, düşünme ve konuşma yeteği vermiştir.

  Cenab-ı Allah, insan için dilin büyük bir nimet olduğuna “Biz ona bir dil ve iki dudak vermedik mi? (1)” mealindeki ayetinde işaret etmektedir. Dil ile söylediğimiz her sözün, melekler tarafından kaydedilmekte olduğuna, Kur’an-ı Kerim de şöyle işaret edilmektedir:

  “İnsan, hiçbir söz söylemez ki, onun yanında gözetleyen yazmaya hazır bir melek bulunmasın (2)”

  Yine Kur’an-ı Kerim de dilimizin kıyamet günü lehimizde veya aleyhimizde şahitlik yapacağı da ayrıca vurgulanmaktadır (3)

  Aziz Cemaat!

  Dil, bir anahtar gibidir. Hayırın da şerrin de kapısını açabilir. Bu nedenle ağzımızdan çıkacak sözlere dikkat etmeli, aklın ve imanın terazisinde tarttıktan sonra söylemeliyiz. Düşünmeden söylediğimiz sözlerin, kırgınlıklara, dargınlıklara, kavgalara, hatta çeşitli olumsuzluklara kapı açabileceğini ve insani ilişkilerin bozulmasına sebep olabileceğini unutmamalıyız. O halde sözlerin en güzelini söylemeli, yeri ve sırası gelmeden her akla geleni konuşmamalıyız. Yüce Rabbimiz bu konuda mealen şöyle buyurmaktadır:

  “Kullarıma söyle, en güzel olan sözü söylesinler. Sonra şeytan aralarını bozar. Çünkü şeytan insanın apaçık düşmanıdır (4)”

  Yüce Allah, Nahl Süresinin 125. ayetinde, insanlı hikmetli ve güzel sözlerle dine davet etmemizi emretmiş ve tatlı dilin ne kadar önemli olduğunu belirtmiştir (5). Ayrıca, salih ameller ile birlikte güzel sözlerin onun yüce huzuruna ulaşacağını bildirmekte ve dilleriyle insanları incitenleri de yermektedir.

  Peygamberimiz (s.a.v), insanı günaha en çok sevk eden organın dil olduğuna dikkat çekmiş ve Allah katında en değerli Müslümanın eliyle ve diliyle başkalarına zarar vermeyen kişi olduğunu açıklamıştır. Ashabından biri: Ya Resulüllah! Bana, titizlikle sarılmam gereken bir tavsiyede bulunur musunuz? deyince Peygamberimiz de: Rabbim Allah’tır ve istikamet üzere ol dedi. Sahabi günah işleme bakımından benim en çok dikkat etmem gereken şey nedir? deyince Peygamberimiz de: Eliyle dilini işaret ederek,  budur demiştir.

  Muhterem Müminler!

  Doğru ve güzel söz söylemeyi dinimiz sadaka saymış ve bu tür sözlerin Allah katında sevap kazanmamıza vesile olacağını bildirmiştir. Bunun için, bir Müslümanın tatlı dilli, güler yüzlü, şirin sözlü olması ve kimseyi incitmemesi gerekir. Ona yakışan budur. İftira, yalan, gıybet, söz gezdirme, ara bozma, insanları birbirine düşürme gibi dinimizin haram kıldığı sözleri söylemekten ve dinlemekten kesinlikle kaçınmalı ve mealini sunacağım şu ayet-i kerimeyi sürekli hatırda tutmalıyız:

  “Rahmanın (has) kulları onlardır ki, yeryüzünde tevazu ile yürürler ve kendini bilmez kimseler onlara laf attığında (incitmeksizin)  Selam derler (ve oradan geçer giderler). Onlar, yalan yere şahitlik etmezler! Boş ve kötü sözlerle karşılaştıklarında vakar ile oradan ayrılırlar (6)”

  Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / Minberde Öğütler / bkz: 68-69

  (1- Beled 9) (2- Kaf 17) (3- Nur 25) (4- İsra 53) (5- Nahl 125) (6- Furkan 63-72)

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.