Dinin Toplum Hayatındaki Yeri ve Önemi

  A+
  A-

  Muhterem Müslümanlar!

  Din, akıl sahibi insanları kendi irade ve arzuları doğrultusunda mutluluğa ulaştıracak olan ilahi kurallar bütünüdür.

  Din, insana, kendi mahiyetini, nereden gelip nereye gideceğini, yaratılışındaki gaye ve hedefi gösterir. Yaratana kulluk; yaratılanlara karşı da insanlık vazifelerini bildirir. Bu anlamda kastedilen din şüphesiz İslam Dinidir. Allah Teala, ayet-i kerime de buyuruyor ki;

  “Şüphesiz Allah katında din İslam’dır (1)”

  “Kim İslam’dan başka Din ararsa (bilsin ki o din) ondan kabul edilmeyecek ve o ahirette zarara uğrayanlardan olacaktır (2)”

  Aziz Müslümanlar!

  Din, insanları yardımlaşmaya sevk eden, toplumda güzel ahlakı ve sosyal adaleti sağlayan en büyük amildir. Din duygusu ve Allah korkusu, insanı daima murakabe eder, onu kötülükten korur, iyiliğe ve hayra yöneltir.

  Çağımızda her türlü konfor ve teknik imkanlara rağmen insanlardaki gerilim ve huzursuzluk ne yazık ki artarak büyük boyutlara ulaşmıştır. Uyuşturucu kullanımı, alkol kullanımı, aile içi geçimsizlikler, intihar ve saldırganlık, savaş ve zulüm, gasp ve tecavüz olayları, ardı arkası kesilmeyen şiddet ve terör, toplumların ruh sağlığını derinden etkilemektedir. İşte bütün bunlar; büyük ölçüde çağımız insanının inanç değerlerinden uzaklaşması ve Kur’an’ın hayat veren ilahi mesajına yeterince kulak vermeyişindendir. Oysa İslam Dininin hedefi ilim ve inançla yoğrulmuş, tertemiz nesiller ve toplumlar oluşturmaktır.

  Değerli Müminler!

  Din, insanı kötülüklerden ve ruhsal gerilimlerden korur. Çalışmayı emreder. Tembelliği yasaklar. Kin ve haset ve düşmanlığa izin vermez. Düşmanına bile af ve merhameti telkin eder. Ocakları söndüren içki, kumar ve zinayı yasaklar. Bir insanı öldürmeyi bütün insanlığı öldürmüş gibi kabul eder. Kendi canına kıymayı en büyük günahlardan sayar. Bela ve musibetler karşısında sabrı tavsiye eder. Yalnızlık ve çaresizlik karşısında yegane sığınağın Yüce Allah olduğunu hatırlatır. Nitekim Cenab-ı Hak kendisine inanan ve güvenen insanların huzura ve mutluluğa erişeceğini şöyle bildirmektedir:

  “Biliniz ki kalpler ancak Allah;’ı anmakla huzur bulur (3)”

  Hutbemi bir ayet meali ile bitirmek istiyorum:

  “Bilesiniz ki, Allah’ın dostlarına hiçbir korku yoktur. Onlar üzülmeyeceklerdir de. Onlar iman etmiş ve Allah’a karşı gelmekten sakınmış olanlardır. Dünyada da ahirette de onlar için müjde vardır (4)”

  Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / Minberde Öğütler / bkz: 74-75

  (1- Al-i İmran 19) (2- Al-i İmran 85) (3- Ra’d 28) (4- Yunus 62-61)

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.