Dünya Hayatının Geçici Oluşu

  A+
  A-

  Dünya Hayatı Geçici Ahiret Hayatı İse Kalıcıdır: Biz ne dünyayı ahirete heder ettiririz, ne de ahireti dünyaya heder ettiririz. Her ikisini de dengede götürürüz. Yatıp çoluk çocuğunu aç bırakıp sabahlara kadar ibadet etmektense, helal lokma için çalışmak daha iyidir. Allah (c.c.) dünyayı altı günde yarattı. Bir günde yaratamaz mıydı? Elbette yaratırdı, bunun hikmetleri vardır. Hiçbir şey aniden olmaz, yavaş yavaş.

  Dünya leş, Hazret-i Allah “Kuddüs Kudreti” ile dünyayı kokulardan temizliyor. Aksi halde kokudan dayanılmaz, insanlar helak olur, ölür. Yine Yüce Allah’ın canlıları ve dünyayı, gezegenleri tutan “Kudret Sıfatı” var. Aksi halde herşey devrilir.

  Allah’ın en büyük rahmeti su, en büyük nimeti ekmek, en büyük zahmeti ateş. Allah’ın rahmeti boldur, boldur, boldur, İhlasla güzel amel yap da amel defterini doldur.

  Yerler dişi, gökler erkek; yağmur yağdığı zaman çiftleşme oluyor. Göklerle yerler nikahlıdır, gökler yerlerin kocasıdır.

  Kur’an-ı Kerim’de yeri var, Hak Teala Hazretleri buyuruyor ki; “Ben rüzgarları estiririm, ardından yağmur yağdırırım “.

  Bir işe girişilip olmadı mı, suçu (haşa) Allah’a buluyorlar. Oysa iyi niyetli olundu mu Allah mutlaka veriyor. Ancak karışık dolaşık niyetli olundu mu Allah işi çıkmaza bırakıyor.

  Şubat, “zemherinin 30 günde halledemediğini ben iki günde hallederim ” diyor.

  Kar ve yağmur ekseri ormanlık ve deniz kenarlarını seviyor. Kar yağınca milleti rahatsız ediyor, ama rençber de rahat ediyor.

  Kar toprakların verimidir. Karın yağması iyidir. Soğukta Erzurum, Kars, Sivas birbirine rekabet ederler. Soğuğa sormuşlar “kökenin neresi?” “Kökenim Erzurum, Kars, yaşadığım yer Sivas “.

  İki sahabi toprak anlaşmazlığı yüzünden Resulullah’a beraber giderler. Peygamberimiz toprağın sahibini seslendiğinde bin kişi sahip çıkar.

  Zina ve zulüm olan yerde deprem olur. Toprakların damarı olur. Toprak zulüm ve zinadan beş defa Allah’a sığınır, İslamın şartı beştir. Dört defasında Allah sabreder, beşincisinde meleklere yerin damarlarını çekin diye emreder.

  Sel kasırga gibi felaketlerin sebebi de zulüm ve zinadır.

  Ya öyledir işte! Dünya, tangur tungur dünya.

  Ağaç reşat altını olmuş. Ardıç çok sağlam olur, güve işlemez, taş çürürse o da çürür.

  Onikinci ay (Aralık) Temmuz’un, birinci ay (Ocak) da Ağustos’un karşılığıdır.

  Kaynak: Turan Yazılım / Mürşit 5 / Tasavvuf / Sırr-ı A’zam / C:2

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.