Evlilik Hayatında Karı-Koca Arasında İletişim Bozukluğu

  A+
  A-

  Bizler her türlü ilişkimizde, özellikle özel ilişkilerde maalesef iletişim kurmak yerine birbirimize karşı haklı olma savaşı içine giriyoruz. Ben haklıyım, senin yüzünden böyle oldu gibi kelimeler, yaralayıcı kelimelerdir. Sen eşine kızdığında Seni Sevmiyorum ya da Senden Bıktım yerine; Bu davranışını sevmiyorum, bu davranışından bıktım dediğinde, burada kişiliğe hakareti bırakıp, davranışı beğenmediğini söylemiş olursun. Aradaki farkı görmeni isterim. Birinde Senden Bıktım diyorsun ki bu kişiye hakarettir ve barış yerine yaraya adeta tuz basar; diğerinde ise davranışı kişiden ayırıp Sen aslında çok iyisin, senin kişiliğinle, varlığınla ilgili bir sorunum yok; fakat bu davranışın beni üzüyor diyorsun.

  İşte burada bir iletişim var, bir hassasiyet var. Birinci hatamız bu. Peki ya diğerleri;

  Kişiliği suçlamakla kalmıyor, Eğer değişmezsen, ben artık yokum gibi bir cümle kuruyoruz (yada buna benzer bir cümle). Sen de aynı baban gibisin yahut da Annen gibisin diyerek bu sefer konuyu, yarayı, kavgayı iyice büyütüyoruz. Tabii burada şeytan vesvese veriyor; senin de ağzından bu cümleler çıkıyor ve sonra da pişman oluyorsun. Oysa karşımızdakine Bu huyunu değiştir, ben böyle birini istemiyorum demek yerine Hayatım seni seviyorum, varlığın beni mutlu ediyor; ama bu davranışın beni üzüyor, ilişkimize zarar veriyor. Bu davranışını BİRLİKTE NASIL DEĞİŞTİREBİLİRİZ! Sana nasıl yardımcı olabilirim diye hitap etmek daha güzel bir yaklaşım olurdu değil mi?

  Ondan bu konuda yardım istiyorsun. Bunda suçlama, hakaret, haklı çıkma yok; sadece masumca bir yaklaşım. Böyle bir yaklaşımda karşında kim olursa olsun bir müddet sonra değişmeye başlayacaktır. Unutma, herkesin içinde bir ruh var ve o ruh Allah’a aittir. O’ndan bir parça. Kötü olamaz o ruh. Elbette bu tutum ile karşındakinin ruhuna dokunmuş olacaksın; acele etme, bu konuda sabırlı olmanı, biraz daha sabretmeni dilerim. Sonunda gülen inşallah siz olacaksınız.Ailen olacak. O halde bundan sonra haklı çıkmak, suçlamak yerine birlikte çözüme ulaşmak için iletişim kurup, kazananın birey değil aile olduğunu anımsayarak nefes alalım olur mu?

  Karı-koca birlikte tatile çıkarlar. Gittikleri yerde kamp kurarlar. Tatillerinin ikinci gününde akşama güzel bir yemek yiyip uykuya dalarlar. Birkaç saat sonra kadın uyanır ve kocasını da uyandırır. Adam uyku sersemidir, güzel bir rüyadan uyandırıldığı için de biraz kızgındır… Ne oldu! Ne İstiyorsun diye sorar karısına. Karısı da yukarıya bak ve bana ne gördüğünü söyle der. Adam gökyüzüne bakar ve cevap verir:Bunun için mi uyandırdın beni. Baktım işte. Bir sürü yıldız görüyorum, ışıl ışıl parlayan milyonlarca yıldız.

  Karısı tekrar sorar:

  Peki bu sana neyi gösteriyor ? Artık iyice uykusu kaçan adam biraz düşünür ve cevap verir: Teolojik olarak Allah’ın kudretini ve kendi acizliğimi görüyorum. Felsefi olarak evrenin sonsuzluğunu ve onun karşısındaki önemsizliğimizi görüyorum. Astronomik olarak galaksilerin, yıldızların, gezegenlerin varlığını görüyorum. Yıldızların konumuna bakarak saatin üç olduğunu, meteorolojik olarak da bugün havanın çok güzel olacağını görüyorum. Niye sordun bunu bana! Sana neyi gösteriyor deyince; Kadın :’ÇADIRIMIZ ÇALINMIŞ‘ diye cevap verir.

  Bazen farklı bakabiliyoruz ama bunun için birbirimizi kalplerimizi kırmak gerekmiyor öyle değil mi? Bazen aile içinde şakalaşmalar güzeldir, tebessüm sünnettir.

  Bir akıl hastanesini ziyareti sırasında adamın biri: Bir insanın akıl hastanesine yatıp yatmayacağını nasıl belirliyorsunuz? Doktor: Bir küveti su ile dolduruyoruz. Sonra hastaya üç şey veriyoruz: Bir kaşık, bir fincan ve bir kova. Sonra da kişiye küveti nasıl boşaltmayı tercih ettiğini soruyoruz. Mesela siz ne yapardınız ? Adam:OOO! Anladım .Normal bir insan kovayı tercih eder. Çünkü kova kaşık ve fincandan büyük. Doktor Hayır der. Normal bir insan küvetin tıpasını çeker. 🙂

  Her zaman sorunun çözümü çok basittir; bazen bir büyütüyoruz sonra da zorlanıyoruz, öyle değil mi? Aslında her insanın farklı sevgi anlayışı vardır. Bu sevgi değerlerini bildiğimiz zaman eşimizle, sevdiklerimizle yahut da çevremizdeki insanlarla çok daha sevgi dolu bir ilişki içinde olabiliriz. Örneğin kimi insan seni seviyorum sözünü duyunca sevildiğini hisseder. Kimi insan için bu kelimeyi duymak bir şey ifade etmez. Sevgiyi davranış olarak görmek isterler.

  Mesela: Seni seviyorum yerine şu işin ucundan tutsa bir hayrı olsa diye düşünebilir kişi. Bazen erkekler kadınlara ev işleri yaparken, örneğin mutfakta ya da masa hazırlarken yardım ettiklerinde kadının sevgi anlayışı hizmet ise bundan son derece mutlu olacaktır.Aynı şekilde erkek de kadından hizmet bekler. Eve geldiğinde bir güler yüz, bir tebessüm. Sıcak bir karşılama. Yemeğinin önüne konması. Bazen bir mandalinayı soyarak eşinin ağzına koyduğunda bile bundan büyük mutluluk duyabilir. Tabii bu sevgiyi, hizmet davranışı ile hissedenler için geçerlidir.

  Kimi ise onaylanmak ister. Kadıncağız evde bütün gün çalışmıştır. Eve gelen eşinden Allah razı olsun, hakkını helal et ya da ne güzel şeyler yapmışsın, senin hakkını nasıl ödeyeceğim. Bende emeğin çok. Sen gerçekten bu işi çok güzel yapıyorsun gibi sözler duymak kadını mutlu ediyorsa, bilin ki onun sevgi anlayışı onaylanmaktır.

  Bazıları da keyifli zaman geçirmek ister. Birlikte bir tiyatro izlemek, sinemaya gitmek, el ele sahilde yürümek, birlikte yemek yemek. Birlikte kitap okumak. Birlikte Kur’an okumak, mukabele yapmak. Birbirlerinin gözlerinin içine bakmak. Bunun gibi. Nitelikli birlikteliğe ihtiyaç duyarlar. Bazıları da bu tür sevgi davranışı ile mutlu olur.

  Bazıları dokunmaktan sevildiğini hisseder. Sarılmak ister. El ele tutuşmak ister. Saçının okşanmasıyla bile kendisini dünyanın en mutlu insanı hissedebilir. Böyle bir insana sevdiğini söylemek yerine sevgiyle, rahmetle dokunduğunda çok daha mutlu olacaktır. Eşinin mutluluğu senin de mutluluğun olacaktır.

  Demek ki bizler karşımızdaki insanın nasıl bir sevgi anlayışına sahip olduğunu öncelikle bilmemiz gerekiyor ki ona bu yönünden yaklaşarak sevildiğini hissettirebilelim. Gerçekten sevildiğini hisseden biri, sizi de dünyanın en mutlu insanı yapacaktır.

  Bu dünyada sevgi ile güzelce yaşamak varken, şeytana uyarak birbirimizi yıpratmanın anlamı var mı? Allah bizlere hayırlı eşler, hayırlı ilişkiler nasip etsin.

  Kaynak: Uğur Koşar / Allah De Ötesini Bırak-2 / 161-167

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.