Ezan duası, Anlamı, Yazılışı ve Arapçası

  A+
  A-

  Namaz vakitlerinde müezzin ezan okur, müminler de ezana icabet eder. Ezana icabet iki türlü olur. Biri müezzinin söylediğini aynen söylemekle, diğeri de kalkıp camiye yürümekle, yahut evde namaz hazırlığına girmek ile.

  Bilindiği üzere ezan başlayınca susmak, okunan kudsi cümleleri dinlemek müstehabtır. Hatta, dinlerken de müezzinin söylediği kudsi kelimeleri aynen içinden söylemekle icabet de müstehabdır.

  Ancak,

  Ezandaki “Hayya ale’s-salah” ve “Hayya ala’l-felah” kelimelerinde aynı kelimeler söylenmez. Bunların yerine “La havle vela kuvvete illa billah” denir.

  Sabah namazı ezanında ise müezzinin “Essalatü hayrun mine’n-nevm” kelimesine “Sadaka ve berirte” denerek icabet edilir.

  Ezan dinlerken icabetini böyle yapmış olan mümin, ayrıca ezanın sonunda bir de vesile duası okursa daha çok sevap alır, hem de Efendimiz (s.a.v.)’in şefaatına layık olur.

  Ezan Duası Arapça ve Türkçesi Okunuşu

  Ezan Duası ve arapça okunuşu

  “Allahumme rabbe hâzihî’d-dav’veti’t-tâmmeh ve’s-salâti’l kâimeh, âti Muhammeden’il vesîlete ve’l-fadîlete ve’d-derecete’l-vâsiate ve’b’ashu mekamen Mahmûden ellezi veadteh.”

  Ezan duasının Anlamı:

  Ey bu mukaddes davetin sahibi ve kılınacak namazın maliki Rabbim, Efendimiz Muhammed Aleyhisselam’a vesile, fazilet ve geniş derece makamlarını ver. O’nu kendisine vaadettiğin en nihai makam olan Makam-ı Mahmud’un zirvesine çıkar.”

  Kaynak: https://www.islamiyet.gen.tr/

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.