Gerçek tesettür Nasıl Olmalı ve İnce Elbise Örtü Sayılır mı?

  A+
  A-

  İnce Elbise Tesettür Müdür?

  Ebu Davut diyor ki: “Bir gün Resulullah’ın baldızı, Hz. Aişe’nin kız kardeşi Hz. Esma, vücudunun rengini gösterecek şekilde ince bir elbise ile Resulallah’ın yanına geldi. Resulullah yüzünü çevirerek şöyle buyurdu: “Ey Esma, kadın hayız çağına geldikten sonra (yüz ve elleri göstererek) şurasından ve şurasından başka hiç bir yerini göstermeye hakkı olmadığı gibi göstermesi helal da değildir.”

  Bu hadisten açıkça anlaşıldığı gibi kadınlar vücutlarının rengini kapatmayacak incecik elbiseleri giyemezler. Giyimde esas amaç, karşıdakinin kalbini bozacak şekilde giyinmekten kaçınmaktır. İnce giyinmek, erkeklerin bakışlarını çeker ve şehvetlerini kabartır. Bunun için dinimizce yasaklanmıştır.

  Tesettürün Şartları Nelerdir?

  Örtünmenin sekiz şartı vardır. Bu şartlardan biri gerçekleşmediği takdirde giyinik olsa bile kadın İslami şartlara uygun bir şekilde örtünmüş sayılmaz.

  • El ve yüz hariç bütün vücudu kapatmak.

  • Yabancı erkeklere karşı süs için değil, örtünmek için giyinmek.

  Giyilen elbisenin kalın olup vücut rengini kapatması.

  • Giyilen elbisenin geniş olup vücut hatlarını belli etmemesi. Bunu ancak çarşaf veya geniş ve uzun bir manto temin edebilir.

  • Örtüye koku sürmemek.

  • Erkek elbisesine benzer giysi giymemek.

  • Hıristiyan, Yahudi vs. gibi Müslüman olmayan kadınların elbisesine benzer giysi giymemek.

  • İlgiyi çekecek aşırı abartılı elbise giymemek.

  Mesela pahalı bir kürk ne kadar uzun ve geniş olursa olsun yine de dinimizin isteğine uygun bir giysi sayılamaz. Zira örtünmeden amaç, yabancı erkeklerin ilgisini çekmemek ve kalplerinin bozulmasına meydan vermemektir. Oysa pahalı bir kürkle gezen bir kadın, en az açık gezen kadın kadar ilgi çekmektedir.

  Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor ki: “Giyinik olduğu halde çıplak sayılan kadınlara Allah lanet etmiştir.”

  Günümüzde yukarıda saydığımız şartların hiç birisine riayet edilmemektedir. Oysa sarsılmaz bir inanca sahip olan Müslüman kadını, yarın Allah’ın huzuruna çıktığında giyiminden dolayı hesaba çekileceğini hiç bir zaman unutmamalıdır.

  Başkasına çekici görünmek için Allah’ın emirlerini hiçe saymak inançlı kadına asla yakışmaz. İçinde yaşadığımız toplumun İslami şartlara uygun hareket etmemesi, temeli İslama aykırı örf ve adetlerin hakim olduğu batı toplumunu taklit etmesi herhangi bir şekilde ölçü olamaz. Şuurlu bir kadın, dinine ve kendi adetlerine aykırı düşen değer yargılarına göre hareket etmenin şerefsizlik olacağını hiçbir zaman aklından çıkarmamalıdır.

  Bir kadın erginlik çağına erişince, bütün İslami hükümleri tatbik etmelidir. Evli veya bekar olmak arasında fark yoktur. Yalnız bekar kız bakma açısından, kendisini isteyen erkeğe belli sınırlar içinde bakabilir. İster evli, ister bekar olsun her kadın kocayıp şehvetten kesilme yaşına gelinceye kadar bu hükümleri uygulamak zorundadır. Şehvetten kesilme yaşına geldikten sonra bazı şeyleri gevşetebilir.Yani pir-i fani

  Kaynak: Turan Yazılım / Mürşit 5

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.