Hz İsa Kıyamet Kopmadan Önce Yeryüzüne İnecek Mi?

  A+
  A-

  Ve Rabbin dedi ki; “İşte bugün sizin dininizi kemale erdirdim ve üzerinizdeki nimetimi tamamladım(1)”. Bu ayet indiği zaman Hz Ömer (r.a); Birşey tamamlandıysa onun artık eksilmesinden korkulur demiştir ve gerçekten de söylediği gibi de olmuştur. Ancak bu eksilme dini emir ve yasaklar bazında değil; kişilerin uygulayageldikleri yada duyageldikleri, araştırmadan, etmeden, öğrenmeden duyduklarını telaffuz etmeleri, sağda solda bunları konuşmaları ve bunun yanında da Allah’ın emretmiş ve yasaklamış olduğu fiil ve davranışlardan uzakta yaşamak bazında olmuştur. Şayet eğer insanlar yani Müslümanlar; Müslümanlığı dilinde yaşadığı gibi bunun emaresi olarak bunun alameti de bedeninde gösterilecek olsaydı yani diliyle Müslüman olduğunu iddia ettikleri gibi bedeni hareketleri ile münafıkların, fasıkların, kafirlerin yaptıklarını yapmayacak olsalardı eğer; bu yalan yanlış bilgiler ne dinimize girerdi, ne önem verilirdi, ne de araştırmadan kabul edilirdi

  Bir Mesih olayıdır ki almış başını gidiyor. Herkes Mesih’i bekliyor, herkes Hz İaa yeryüzüne inecek, indiği zaman Hristiyanlar Müslüman olacak vb ifadeler. Bir önceki bölüm de (Hz İsa Kimdir) bu konuya İstinaden şöyle bir izahta bulunmuştuk;

  “Ben onlara yalnızca senin söylemeyi bana emrettiğin şeyi söyledim ve Benim de Rabbim sizin de Rabbiniz olan Allah’a kulluk ve ibadet edin dedim. Ben onların arasında olduğum sürece içinde de onları bu inanç çizgisinde tuttum. Sen beni vefat ettirince artık onların üzerinde gözetleyici sen oldun (Maide Süresi’117).” Bu ayet İsa (a.s)’ın kavmi onu ilahlaştırmadan önce vefat ettiğini açıkça bildiriyor. Bu sebeple Hristiyanların iki bin sene boyunca onu ilahlaştırıp kendisine taparken, kendisinin hala hayatta olduğunu ve ölmeden önce yeryüzüne inip kurtla kuzuyu bir araya getireceğini söylemek bu ayeti ve Kur’an’ı inkar etmektir. Bu söylemi teyid eden bazı rivayetler varsa da Hadis usulüne göre, açık olan nassa ters düşen rivayetler geçersizdir. Günün birinde İsevilik şirkten tasaffi edip Müslümanlığa dönerse bile, bunun Hz İsa’nın hayatta olması ve tekrar yeryüzüne inmesiyle alakası yoktur. Böyle mutlu bir olay gerçekleşirse, o akl-i selimin galip gelmesi, dini sömürme döneminin bitmesi ve hakkın batıla üstün çıkmasıyla izah edilebilir. Bunun Hz İsa’nın hayatıyla ve inmesiyle alakası olsaydı, o Allah Teala’ya verdiği cevapta; ‘Ben yeryüzüne inince, onların benim ve anam hakkındaki batıl inançlarını düzelttim ve onları iki bin sene boyunca içine düştükleri şirk ve küfür batağından çıkardım’ diyecekti. Halbuki böyle birşey dememiş, bunun yerine kendisi vefat ettirilince bu işle alakasının kalmadığını söylemiştir (2)”

  Şimdi soruyorum;

  Hz İsa (a.s) inecek diyorsunuz ama Hz İsa (a.s)’ı nasıl tanıyacaksınız? Bir görmüşlüğünüz falan mı var ki o kişinin Hz İsa olduğunu bilesiniz. Böyle bir şey mümkün olmadığına göre Allah muhafaza sizin mantığınıza göre söylüyorum; Hz İsa diye Deccal’e hizmet edecek olursan halin ne olur hiç düşündün mü? Varsayalım ki Hz İsa indi ve sende O’nun indiği zamana denk geldin;

  Peki hayatında ne değişecek, neyi değiştireceksin? Sen daha Nebiler zincirinin son halkası konumunda olan ve Ondan sonra peygamber gelmeyeceğini bilmene rağmen Onun söylediklerini yapmıyorsun,Onun tavsiyelerine uymuyorsun ve halen Hz İsa inecek ve bende O’na hizmet edeceğim diye bekliyorsun Vallahi kusura bakmayın ama bu ahmaklığın ötesinde bir ahmağın yürütebileceği bir mantıktır.

  Şayet Hz İsa’yı bekliyorsan ki girişte de belirttiğim üzere yüce Allah ‘Dininizi kemale erdirdim’ ayeti hakkında çelişkiye ve şüpheye düşüyorsun ve kıyamete kadar ilelebet sürecek ve değişmesi de mümkün olmayan Allah’ın Kitabındaki emir ve yasaklara şüpheyle bakıyorsun ve baktığın gibi de Allah’ın kitabındaki emir ve yasakları beğenmiyormuş da sanki yeni kanunlar ve yasaklar bekliyormuşsun. Bu sizin yaptığınız neye benzer biliyor musunuz? Hz İsa (a.s)’ın havarilerinin Hz İsa’dan Allah’ın gökten bir sofra indirmesini istemesine benzer ki onlarda böyle şüpheyle yaklaşmışlardı ve Allah’da kendilerine “Ben onu yukarıdan size indiririm, fakat bundan sonra her kim nankörlük edip kafir olursa, onu dünyada hiç kimseye yapmayacağım derecede cezalandırırım(3)” şeklinde buyurmuştu.

  İsa Mesih hakkında çeşitli rivayetler ve ifadeler mevcuttur. Ancak İslamiyetin ilk dönemlerinde ve daha yeni yeni yayılması sırasında gerek Yahudilerden gerekse Hristiyanlardan İslamiyete girenler oluyordu. Bu dönemde olduğu gibi ondan sonrada devam etmiştir. İşte bunların girmesiyle beraber kendi inançlarındaki yanlış bilgilerde sorgusuz sualsiz aynı şekilde İslamiyetten bir şeymiş gibi dinimize empoze edildi ve dindenmiş gibi gösterildi. İşte bunların bu yanlış bilgilerini araştırmadan kabullenenler; kendilerince İslama hizmet adı altında çeşitli kitaplar ve gruplar kurarak bizler Mesih’in askerleriyiz, O’nun ordularıyız vb savsatalar içinde ne yaptıklarını ve insanlara ne yapmaları gerektiğini yalan yanlış aşılıyorlar.

  Sonuç mu;

  Şu an birisine deki Hz İsa yani Mesih inmeyecek desen belkide o kişi seni kafirlikle suçlayacak seni dinden uzak görecektir. Ne kadar acı bir tablo. İşte bende onlara diyorum ki o zaman siz Allah’ın ve Allah Resulü’nün emir ve yasaklarını uymayın, dediklerini yapmayın, Resulünün yaşantısı gibi bir yaşantı yaşamaya özenmeyin;. çıkın balkona Mesih’i bekleyin. Belki beklediğiniz o yollardan birisi gelir, kim bilir belki de mesih gelmeden azrail gelir de geldiği zaman görürsün İsah Mesih’i.

  Size yada sizlere düşen Mesih’i sorgulamak yada beklemek değil Allah’ın ve Allah Resulü’nün emir ve yasaklarına riayet etmektir. Kaldı ki Hz Muhammed (s.a.v) bir hadis-i şeriflerinde diyor ki; Hz İsa hayatta olsaydı bana itaat ederdi derken sen daha neyin sevdasını çekiyorsun neyin peşine düşüyorsun.

  Evet yukarıda da zikrettiğimiz üzere Hz İsa’nın yeryüzüne ineceğine dair rivayetler olduğunu söylemiştik ve bunların dinimize nasıl girdiğini açıklamıştık. İşte bu rivayetlerden bir örnek; İbn Kesir Tefsiri Cilt 2 sayfa 421’de geçen ifade aynen şu şekildedir: “Hasan-ı Basri diyor ki: Resulüllah (s.a.v) Yahudilere İsa (a.s) ölmedi ve kıyamet kopmadan önce size geri gelecek dedi”. Ancak bu rivayet hakkında da aynı sayfanın dipnotuna bakacak olursanız eğer rivayetin zayıf olduğu söylenmiştir ve yine başka bir rivayette İsa gelecek domuzu öldürecek Haçı kıracak deniyor. Peki Maide süresinin 3.ayetinde geçen domuz eti size haram kılındı ifadesini ne yapacaksınız? ve Haç’ı kıracak deniyor. Sanki Hz İsa inene kadar Haça değer vermek doğru bir şeymiş de o geldikten sonra değer vermeyecekler.

  Birde Hz İsa (a.s)’nın Mesih’in geleceğini savunanlara yönelik, onlar haklıymış gibisinden konuyu ele alalım;

  Hz İsa’nın yeryüzüne inmesinden kasıt acaba gerçekten şahsi olarak inmesi midir yoksa asıl vurgulanan konu başka meseleler midir;

  a-)Hz İsa’nın yeryüzüne inmesinden kasıt ilim olabilir;

  b-)Hz İsa’nın yeryüzüne inmesi doğru ise bu Deccal’i öldürmek vb şeyler için değil de; Hristiyanların dediği gibi İsa Mesih Allah’ın oğludur sözünü çürütmek ve kendisinin de Allah’ın bir kulu olduğunu ve O’na ibadet etmek için yeryüzüne gönderildiği tezi savunulabilir.

  Ben onu bunu bilmem arkadaşlar;

  Şayet inecek olursa ve indiği zaman da tanıyabilirseniz ve o zamana denk gelirseniz eğer kendisine itaat edersiniz. Yok o zamana denk gelmezseniz de ki onu bilme şansınız da mümkün olmadığına göre Deccal’i Mesih’i bırakıp Allah’ın kitabına Resulünün sünnetine sarılın. Çünkü bunlardan başka bir kurtuluş yolu yoktur.

  Selam hak edenlerin üzerine olsun

  Kaynak: İsmail Ekinci

  (1-Maide Süresi 3) (2–İmam Gazali / Cevahir’ul-Kur’an / bkz: 218) (3-Maide Süresi’115)

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.