İlaç (ŞİFA) Gibi Gelen Evlilikler

  A+
  A-

  Yaşam kimi zaman tatlı, kimi zaman acı sürprizler hazırlar sizin için. Mutlulukları güzel anları paylaşmak güzeldir, sevdiklerinize ve özellikle de eşinizle! paylaştıklarınız mutluluk verici olduğunda böyle anlardan zevk aldığınızı, huzur duyduğunuzu farkedersiniz birlikteliğinizle!

  Bazen de tam tersi durumlar yaşanır; İnsan acılar, sıkıntılar içinde boğulur. Böyle durumlarda bireyler kendi kişilik yapılarına göre sıkıntılarını giderme yollarını tercih ederler;

  Sorunlarını eşine ya da çevresindeki insanlara yansıtmayarak kendi içinde yaşayıp, geçiştirme yolunu seçerler,

  Sorunlarını paylaşırken tüm öfkesini, sinirini eşinden çıkartarak çözümleme yolunu seçenler,

  Ve mutluluklarını paylaşırken gösterdiği samimiyeti huzursuz olduğu hallerde de gösterebilip eşiyle paylaşarak birlikte çözüm yolu bulmaya çalışanlar. Hayatta karşılaştığınız olayları eşinizle paylaşırken sergilemiş olduğunuz tutumunuz, onunla sizin aranızdaki iletişimin gücünü ve değerini ortaya koyacaktır;

  Yaşam karşı duyduğunuz huzursuzluğun onunla huzura dönüştüğünü hissediyor ve İyi ki varsın! demenin keyfini paylaşabiliyorsanız ruhunuza şifa bir evlilik yaşıyorsunuz demektir.

  İş mücadelesi içinde başarılı olduğunuz anlarda olduğu kadarda başarısız olduğunuz anlarda da kendinizi değerli hissetmenizi sağlayacak bir eşe sahipseniz ve kendinizi bulma yolunda onun ışığınız olduğuna inanıyorsanız iç dünyanıza şifa bir eşe sahipsiniz.

  Hayatın temposu yüzünden yorgun düşmüş bedeninizi onun yanında dinlendirebilip onun yanında tüm ağrılarınızı dindirebiliyorsanız bedeninize şifa bir eşe sahipsiniz.

  Maddi açıdan sorunsuz olduğunuz dönemlerde olduğu kadar sorunlu olduğunuz dönemlerde de birbirinize karşı aynı güzel duruşu sergileyebiliyor, hatta evde bulunan iki patatesi büyük bir nimet sayıp, pişirdiğiniz bu güzel yemeğe de sevgi patatesi adını koyabiliyorsanız hem bütçenize, hem midenize şifa bir evliliğiniz var demektir.

  Yaşanacak en anlamlı en güzel duyguları onunla yaşadığınızı hissediyor; onunla sevginin formulünü ve aşkın iksirini keşfedip tüm hayatınıza yayıldığını hissediyorsanız, üstelik bu büyünün uzakta ve yakında aynı derecede hissetme becerisine de sahip olmuşsanız aşkınıza şifa bir eşe sahipsiniz.

  Bütün bu değerlerle birlikte, sizin için bir çok konuda şifa odluğunu düşündüğünüz bir eşe ve onunla oluşturduğunuz bir evliliğe sahipseniz bu güzelliğin devamı için bazı şeylere dikkat etmelisiniz;

  Öncelikle böyle bir eşin sizin için bir nimet olduğunu bilmeli ve bu nimete olan değerinizi ona karşı göstereceğiniz özel ilgi ile belli etmelisiniz.

  Bu özel ilgiyi kısa süreli bile olsa sadece ona ayırdığınız bir zaman içinde göstermelisiniz

  Birlikte geçirdiğiniz her anı ve onu ve onun sevgisini kaybetmeden özel olduğuna inanmalı ve ona karşı olan hislerinizi anlatan cümleleri kurmaktan çekinmemelisiniz.

  Sizin eşinize göstereceğiniz değerle kendi değerinizin de artacağını bilmelisiniz.

  Yüreğinizin böylesine sevgiyle dolu olduğunu birlikteliğinizde ona duyduğunuz güvenin ve onun size duyacağı güvenin sizin için anlamını dile getirmelisiniz.

  Yaşam mücadelesi içinde asıl öznenin eşiniz olduğunu hissettirmelisiniz.

  Unutmayın ki, size şifa olduğuna inandığınız bir evliliğe sahip olduğunuzu düşünüyor ve bu şifayı kaybetmemek için elinizde gelen gayreti gösteriyorsanız, sizde eşiniz için bir şifa bir eşsiniz

  Yüreğinize, bedeninize ve ruhunuza şifa olabilecek bir eş ile  yaşamın en güzel hazinesine sahipsiniz

  Kaynak: Betül Erdoğan / Kalbin Mutluluk Rehberi / bkz: 120-122

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.