DOLAR 5,7501
EURO 6,3645
ALTIN 275,7
BIST 101.144
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Parçalı Bulutlu

İslam Dininin Özellikleri Nelerdir?

30
A+
A-

İslam dinini diğer dinlerden ayıran belli başlı özellikler

1 – İslamiyet, her asra ve her insana hitap eder, getirdiği esaslar insanlığın bütün ihtiyaçlarına cevap verir. İslam’ın bu cihanşümül özelliğine Kur’an’da şu şekilde işaret olunur:

“Ey Muhammed! Biz seni bütün insanlara yalnızca müjdeci ve korkutucu olarak gönderdik (Sebe 28)

“Ey Muhammed! De ki: ‘Ey insanlar, ben Allah’ın hepiniz için gönderdiği Peygamberiyim (A’raf 158)

2 – İslamiyet kolaylıklar dinidir. İslam’da insanlara yapamayacakları veya yaparken zorluk çekecekleri işler yüklenmemiştir.

Kur’an-ı Kerim’de İslam’ın kolaylık prensipleri şu şekilde ifade edilir:

“Allah, insanı ancak gücünün yeteceği işle mükellef tutar.. (Bakara 285)

“Rabb’imiz, bize gücümüzün yetmeyeceği şeyi taşıtma… (Bakara 285)

“Allah, sizin için kolaylık göstermek diler, zorluk çıkarmak istemez.. (Bakara 185)

Kur’an’da İslam’ın kolaylıklar dini olduğu bu şekilde açıklanırken Peygamberimiz de, bu hususta hadis-i şeriflerinde şu prensipleri vazetmişlerdir: “Ben ancak alemlere rahmet olarak gönderildim. Azap için, zorluk vermek için gönderilmedim…” “Allah Teala, beni sıkıntı ve zahmet verici ve bunu arzu edici olarak göndermedi. Fakat Allah beni, muallim (öğretici, bildirici) ve kolaylaştırıcı olarak gönderdi…” “Dininizin en hayırlısı, en kolay olanıdır. Muhakkak ki din bir kolaylıktır…”

“Ben size neyi yasak ettiysem, ondan çekinin; size neyi emretti isem, ondan gücünüzün yettiği kadarını yapın. Sizden evvelki ümmetleri ancak meselelerinin ve Peygamberlerine karşı ihtilaflarının çokluğu helak etmiştir”

“Amelden gücünüzün yettiği kadarını yapın. Siz ibadetten bezmedikçe, Allah da sevap vermekten bıkmaz..Kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız, müjdeleyiniz, ürkütmeyiniz.” Hz. Aişe Validemiz, Resulüllah Efendimizin bu hususla ilgili tatbikatını şu şekilde beyan etmişlerdir: “Resulüllah (s.a.v) iki şey arasında dilediğini tercihte serbest bırakıldı mı, günah olmadığı müddetçe muhakkak onlardan en kolayını alırdı. Eğer iş günahsa ondan halkın en uzak bulunanı Resulüllah olurdu.” Bütün bu hadis-i şerifler, İslam dininin ne derece uygulanması kolay hükümler ihtiva ettiğini göstermektedir. Cihanşümûl ve kıyamete kadar payidar oluşunda, bu kolaylık anlayışının büyük yeri vardır.

Kaynak: http://www.islammerkezi.com/

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.