Kanserden Korunmak İçin

  A+
  A-

  İnsanlar bireyin ilk aşamada meydana gelen bir hastalığı önlemek için neler yapabileceğini söyler. Kanser, bazı durumlarda, basit koruyucu önlemler alarak % 50’den fazla azaltılabilir.

  Kanseri Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

  Alınması gereken ilk önleyici tedbir doğrudan güneş ışığına maruz kalmamak. Doğrudan gelen güneş ışığının cilt üzerindeki etkisi, sağlık için hayati önem taşıyan D vitamini üretir. Bazı D vitamini besin kaynaklarından elde edilebilirken, bireyin güneş dışındaki kaynaklardan yeteri kadar alma olasılığı düşüktür.

  Birey, yemek seçimi ile kanser hastalığına yakalanma riskini daha da azaltabilir. Et, tereyağı, yumurta ve peynir alımınızı sınırlandırın. Bu hayvan yağları, belirli kanser türleri (meme, prostat, bağırsak ve pankreas) gelişme riskinizi artırır. Bunun yerine daha çok balık ve kümes hayvanları yiyin.

  Bol miktarda taze meyve ve sebze yemek (domates, havuç, pırasa, lahana, brokoli ve soğan vb.) Vücudun kolon, mide, rektum ve akciğer kanserine karşı korunmasına yardımcı olur. Bunlar ayrıca A, B ve C vitaminleri bakımından zengindir. Bunların tümü serbest radikallerle savaşmaya ve böylece kanseri önlemeye yardımcı olur.

  Lif içeriği için kepekli ekmeği yiyin. Lif, bağırsak fonksiyonlarını iyileştirir ve kolon kanserine karşı korunmasına yardımcı olur.

  Kivi, elma gibi meyveler yiyerek mümkün olduğunca C vitamini alın. Siyah frenk üzümü, çiğ şalgam, kuzukulağı, çiğ yeşil biber, çiğ yeşil lahana ve narenciye. Ayrıca, C vitamini bakımından çok zengin olan maydanozlu salataları

  Özellikle mide kanseri söz konusu olduğunda, kanserojen madde içeren maddeler içeren füme, tuzlanmış ve mangalda yiyeceklerden kaçının.

  Kansere Karşı Koruyucu Vitaminler

  Yiyeceklerin nereden geldiğine, nasıl depolandığına, ne kadar taze olduğuna ve nasıl pişirildiğine bağlı değişkenler nedeniyle, eksiklik olmadığından emin olmak için multivitamin ve mineral tablet almak akıllıca olabilir. Kanseri önlemede önemli olan vitaminler A, B kompleksi grubu, C, D ve E’dir. Vitaminler mineralsiz olarak büyük ölçüde etkisiz kaldığından kombine bir vitamin ve mineral tablet almak en iyisidir.

  Çok kilo almanıza izin vermeyin: normal kilosunun % 40 veya daha üstünde olan kişiler kanser olma riskini çok daha yüksek tutarlar.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.