Kötü Kader

  A+
  A-

  Kötü Kader Deyip Lanet Okumak

  Hayatımızın her kesitinde hedeflediğimiz amaçlara ulaşırken çeşitli engellerle karşılaşırız. Kimimiz bu engellerden sorumlu olduğumuzu kabul edip ‘ne yaptığını, nasıl yaptığını, neyi eksik bıraktığını’ sorar kendi kendine. Kimiside karşılaştığı bu engeller için bir suçlu arayıp sorumluluğu kendi üzerinden atmaya çalışır. Bu özelliğe sahip olan insan, kendi dışında sorumlu tuttuğu kişi ya da durumları, acımasız ve gerçek dışı kaynaklarla suçlar. Suçladığı kişilerde çoğunlukla yanı başında olan ve ona değer veren insanlardır.

  İş hayatında karşılaştığı istenmeyen durumlar karşısında kendisine konu ile ilgili hatayı görmek yerine, sorunun asıl nedeni olarak bir kurban seçerek, onun eksikliklerini ve hatalarını bulmaya çalışarak kendi kendini kandırır.

  Yaşamında karşılaştığı zorlukları kötü kader olarak adlandırarak her türlü aksiliğin kendisini bulduğunu düşünen, mutlu ve başarılı olmak için girişimde bulunmak yerine kötü kaderine lanetler yağdıran kişilerin, hayatlarında olumlu değişikliklerin olması muhakkak ki beklenemez.

  ‘Allah insanları mutlu olmak için yaratmıştır, mutsuz oluyorlarsa kendi yanlışları yüzündendir’ der Epiktetos. Yaşamında karşılaştığı zorlukları kötü kader olarak görenler kendi mutsuzluklarını kendi elleriyle yaparlar. Mutlu ve başarılı olmak için girişimde bulunmak yerine kötü kaderine lanetler yağdıran bu kişiler, hayatlarında olumlu değişikliklerin olması için çok fazla mücadele etmedikleri gibi çözümleyemedikleri sorunların üzerine hep yenilerini eklerler.

  Başarısızlığı, yeniden işe başlama fırsatı olarak kabul edenler ise kendilerini suçlu avcısı olarak görmekten çok önüne çıkan her engelde ki nedenleri, niçinleri araştırır ve asıl sorunun neden kaynaklandığını tespit ederler. Nerede hata yaptığını, nasıl yaptığını ya da neleri eksik bıraktığını keşfeden bu kişiler hem başarıya ulaşmanın hemde kendini özel hissetmenin mutluluğunu yaşarlar.

  Yaşam süreci içerisinde hatalarımızın olabileceği gerçeğini kabul etmeli ve başarılı olmak için önemli olanın karşımıza çıkan engeller değil, bu engellere karşı olan yaşam mücadelemiz olduğunun farkında olmamızdır.

  Kaynak: Betül Erdoğan / Kalbin Mutluluk Rehberi / bkz: 109-110

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.