Kur’an ve Sünnete Göre Evlenmek

  A+
  A-

  Kur’anı Kerîm ve Resûlüllah’ın sünneti evliliği açık olarak öğütlemekte, emretmektedir. «İçinizden bekarları, dulları; kölelerinizden ve cariyelerinizden ibadetli ve ahlaklı olanları evlendirin. Eğer fakirlerse, Allah onları lütfuyla zengin kılar. Allah’ın lütfü geniştir. O, her şeyi hakkiyle bilendir (Nur süresi, ayet: 32)

  «Nikah, benim sünnetimdir. Sünnetim ile amel etmeyen benden değildir.» (l) diyen Peygamber (s.a.v) sözü, evliliği zaruri kılmaktadır. Dinimiz, mali gücü yerinde olup da cinsel ilişkiye son derece istekli olan kimsenin zina işleyeceği muhakkak ise, bu durumda bekarlığı haram, evliliği farz kılmıştır.

  Kimler Evlenemez

  1- Cinsel iktidarı olmayan kişinin evlenmesi, eşe zulüm olacağından haramdır. Bu durumda olan kişi evlendiğinde, kadın boşanma hakkına sahiptir.2- Evliliğin gerektirdiği hak ve hukuka uymayıp karısına zulüm edeceğine kesin kanaati olan kimsenin evlenmesi haramdır.3- Eşine zulüm edeceği konusunda şüpheli olan kimsenin evliliği harama yakın derecede mekruhtur.Kaynak: Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Evlilik Ve Mahremiyetleri(1) İbn-i Mace. Hn: 1846.
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.