Müminlerin Özellikleri ve Vasıfları Nelerdir?

  A+
  A-
  • Allah’tan başka hiçbir şeye kanaat etmez,
  • Allah’tan başka nail olduğu hiç bir şeye sevinmez,
  • O’ndan başka kaybettiği hiçbir şeye üzülmez.

  Herhangi bir şerefli makamla, kendisi ve insanların nezdinde ne kadar büyük olursa olsun, kifayet etmez; ancak Allah ile kifayet eder, ancak O’na muhtaç olur, ancak O’nun rızasına muvafakat etmekle sevinir, ancak O’nun bir teveccühünü kaybettiği için üzülür, ancak O’nun gözünden düşmekten, O’nun kendisinden gizlenmesinden korkar .

  Onun bütün işi Allah ile, O’nun için ve O’nunla beraber olur. Daima O’na doğru yürür. Karşısına O’nun bayrağı dikilmiştir, O’na doğru koşar. Sırf O’nun isteğini görür ve O’nun için amel eder.

  Zevkler bana gel diye onu çağırır. O ise ‘ben öyle birini istiyorum ki, onu kazandığım zaman, her şeyi kazanırım, onu kaybettiğimde ise her şeyi kaybederim’ diye cevap verir.

  O’ Allah ile beraber iken masivadan, masiva ile meşgul iken nefsinden, ibadet ederken ise zevkinden soyutlanmıştır. Yani ibadetle bağdaşmayan zevkten arınmıştır. İbadete yardımcı durumdaki zevklere gelince onları tatmak ne ibadetin derecesini alçaltır ve nede kulu Rabb’inin gözünden düşürür.

  Gerçek zevk iki türlüdür

  • İbadetle uyuşmayan zevk ve
  • Ona yardımcı olan, destekleyen zevk.

  Bunlardan birincisi yerilen, ikincisi ise makbul olan zevklerdir. İkinciyi tatmak, kulluğun tamamlayıcı unsurlarındandır. Bu başka birincisi başkadır.

  Kaynak: İbn Kayyım el-Cevziyye / Medaricu’s Salikın / bkz: 431

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.