Mutlu Olmak yada Mutlu Kalabilmek

  A+
  A-

  Mutluluğun Formülü

  Mutlu olmak yada mutlu edebilmek kadar yaşanan güzelliklerin devamlılık arz etmesi kişinin yaşam becerisini ortaya koyan unsurlardan biri olsa gerek. Mutluluk insana kimi zaman çok kolay yollardan zahmetsizce ulaşırken, kimi zaman da hiç bitmeyecekmiş hissiyle zor geçen, üzücü günlerin ardından çıkagelir. İnsanoğlu, elde ettiği mutluluğa ister kolay, ister zor ulaşsın; yaşadığı anlara verdiği değerle, sahip çıkabildiği ölçüde içinde bulunduğu güzelliği artarak huzura çevirecektir. Yaşadığı yada yaşattığı mutluluğun kıymetini takdir edemediği zamanlarda ise sevinçlerin, neşenin yerini garip ve içinden çıkamadığı haller alacaktır.

  Bazı insanlar sevdiği insanları mutlu ederek yaşamdan büyük zevk alırlar. Onlara göre mutluluğun tanımı; başkalarını mutlu etmek’ten geçer. Kendi mutluluğu ile birlikte başkalarının mutluluğunu önemsemek şüphesiz güzel bir meziyet olsa gerek. Ancak mutlu etmek kadar verdikleri mutluluğu devam ettirebilme noktasında her birey aynı beceriye sahip olmayabilir. Mutlu olmak adına yapılan işlerin sonunda yaşanan maddi ve manevi olumsuzluklar moralleri bozma noktasına getirebilir.

  Günümüzde insanlar, eşlerini, sevdiklerini yada ailesini mutlu edebilme becerilerinin parayla ilişkili olduğunu düşünüyor. Götürülen şık mekanlar, alınan pahalı elbiseler önce yüzde hoş gülümsemeler oluştururken, gelen faturalarla mutlu edilmenin diyeti ödetiliyor. İşte size;

  Mutluluk Hüzün Oldu

  Mutlu Etmek Adına Yapılan Şeylerin Hüzne Dönüştürüldüğünü gösteren hayattan alınmış birkaç örnek

  ◘ Bir bayan yazın gittikleri tatil köyünde eğlenme ve dinlenme bedelini yıl içinde taksitler halinde yayan beyinin, her kredi kartı ödemesi geldiğinde, yaşanan bir haftalık mutluluğun aylarca sürecek kabusa dönüştüğünü, huzur bulmak için götürüldüğü yerin nasıl sıkıntıya düşürdüğünü anlatıyor

  ◘ Bir bey eşini mutlu etmek için aldığı hediyeye kusur bulunması ile güzel olması gereken bir anın nasıl kavgaya dönüştüğünü anlatıyor

  ◘ Yine eğlenmek için gittikleri mekanda başlangıçta çok mutlu olan çocukların eve geldiklerinde anne-babalarının eleştirel tutumlarından dolayı yaşadıkları güzel anların da anlamının kalmadığını vurguluyor. Mutlu olmak adına başlatılan ancak mutsuzluğa dönüşen hayata dair pek çok örnek vermek mümkündür!

  Mutlu Ederek Mutlu Kalmak

  Yaşam boyunca insanın mutluluk grafiği elbette inişler ve çıkışlardan oluşacaktır. Hatta kişi böylelikle mutlu olmanın şükrünü yaşayacaktır. Önemli olan mutluluk anlarında yaşanan pürüzlere çok fazla takılı kalmamak bir an önce olumsuz durumlardan sıyrılmaktır. Küçük şeyleri büyüterek sorun oluşturmak ve böylece hayatı hem kendine, hem de çevresindekileri kişilere zehir etmek, yaşam becerisi gelişmemiş olan insanların işidir. Bu beceriyi yakalamış olan insanlarsa, kişilik yönüyle kendini yetiştirmiş olarak etrafa neşe saçacaktır. Asıl amacı mutlu etmek yada mutlu olmak yerine kendi egolarını tatmin etmek amacında olan insanlar anın değerini yaşayamazlar. Çünkü onlar gittikleri mekanlarla, aldıkları pahalı eşyalarla, çevrelerinde istedikleri konuma oturmak amacını güderler. Hal böyle olunca verdikleri mutluluğun diyetini hiç acımadan  sevdiğini iddia ettiklerine ödetmekten geri durmazlar.

  Mutlu yüzlerdeki tebessümün kıymetini bilen, sevdiklerinin gözündeki ışıltıyı hiçbir şeye değişmeyenler maddi yada manevi hiçbir olumsuz durumdan etkilenmeden yaşadıkları anın zevkini çıkarırlar, verdikleri mutlulukla kendi değerlerini ve sevgilerini bir kez daha arttırırlar.

  UNUTMAYIN!

  MUTLU ANLARINIZA DEĞER VERDİĞİNİZ ORANDA MUTLU OLACAKSINIZ!

  Kaynak: Betül Erdoğan / Kalbin Mutluluk Rehberi / bkz: 127-127

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.