Namazı Bozmayan Şeyler

  A+
  A-

  1- Namaz kılanın namaz esnasında yazılı bir şeye bakıp anlaması

  2- Diş arasında kalan nohut tanesinden küçük bir şeyi amel-i kesir’siz (çok amel yapmaksızın) yemesi.

  3- Namaz kılanın secde yerinden bir kimsenin geçmesi (bilerek geçerse günahkar olur).

  4- (Bir veya iki talak’la) boşadığı (veya yabancı bir) kadının fercine şehvetle bakmak (her ne kadar bu suretle kişi boşadığı kadını tekrar geri almış oluyorsa da)

  Burun Kanaması Namazı Bozar mı?

  5- Hz Ali’nin şöyle söylediği nakledilmiştir:’ Namazda birinin burnu kanasa veya kusarsa konuşmadan abdest alsın ve kaldığı yerden namazına devam etsin’. Nafi’nin şöyle söylediği nakledilmiştir: ‘İbn Ömer namaz da burnu kanadığı zaman, namazdan ayrılıp abdest alır, sonra dönüp konuşmadan kaldığı yerden namazını tamamlar’.

  6- Cemaatten biri, imamın okuduğu Kur’an’dan duygulanarak ağlasa veya ‘evet’ dese bakılır. Eğer bu bir huzur ve huşu eseri ise namazı bozulmaz. Fakat sadece ses güzelliğinden lezzet duyma eseri ise bu ağlama namazı bozulur.

  7- Zorlamayarak kendiliğinden gelen öksürme namazı bozmaz. Sesi düzeltip güzelleştirmek için veya namaz da bulunduğunu bildirmek için veya kendi imamının bir kıraat hatasını düzeltmek için bunun yapılmasında namaz bozulmaz. Çünkü bu boğaz temizliği doğru bir maksada dayanmaktadır. Sahih olan görüş budur.

  Şürünbilali Ve Ebu’l Zeyd El-Şibli / El-Miftah Şerh-i Nüru’l-İzah / bkz: 65Esad Muhammed Said es-Sağirci / Delilleriyle Hanefi Fıkhı / bkz: 218Ömer Nasuhi Bilmen / Büyük İslam İlmihali / bkz :225

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.