Neden ve Hangi Amaçla Evlenmeliyiz?

  A+
  A-

  Evlenip aile yuvası kurmak dinimizin içtimai (sosyal) temellerindendir. Peygamberimiz (s.a.v) sayısız hadislerinde gücü yetenleri evlenip yuva kurmaya çağırmış ve bu teşvikin ümmetini kalabalık görmekten iftihar duyacağı sebebine bağlamıştır. Tepeden tırnağa servet ve para hırsı ile dolu olan zamanımız insanı, geçim sıkıntısı ile karşılaşır diye övünmekten çekinmekte, bazen çocuk sahibi olmaktan endişe etmektedir. Halbuki İslam’da, nikahın meşrulaştırdığı evliliğin esas gayesi neslin devamını sağlamaktır. Bununla beraber evlilik hayatı çiftler arasında üç hususiyet taşır.

  Bunların ilki; Erkeğin kadında maddi ve manevîi bakımdan tam bir sükunet bulmasıdır. Buna aynı ölçüde kadının da muhtaç olduğu unutulmamalıdır. Kadın olsun, erkek olsun, her iki taraf birbirini tamamlar ve birbirlerine huzur ve sükun verirler.

  İkincisi; Çiftler arasında sevgi bağları meydana gelir.

  Peygamberimiz (s.a.v) bu hususla ilgili olarak şöyle buyuruyor: «Bu dünya varlık dünyasıdır. Onun varlığının en hayırlısı da kocasına karşı yardımcı ve itaatkar olan kadındır. Karısı olmayan erkek de kocası olmayan kadın da ne kadar zavallıdır. »

  Ve üçüncüsü; Çiftler arasını da şefkat oluşturur ki, bu sonuncusu hepsini içine alan bir incelik vs derinliğe sahiptir. Bir ayette erkeklere hitap ederek Ulu Allah şöyle buyurur: «Kadınlar sizin için, siz de kadınlar için birer elbisesiniz.» (2) Bunun manâsı açık ve kolaydır. Evli çiftler birbiri ne örtü vazifesi görmekle cinsi arzularının açığa çıkıp kötü yollara düşmesini önlemek ve çiftlerden her birinin diğerine muhtaç olmasından dolayı birbirlerini tamamlamak manasını taşır. Nitekim, «şüphe yok ki kadınlar erkeklerin dengi, benzeri ve tam bir eşidir.» (3) diyen peygamber sözü de erkekle kadının birbirlerini tamamlayan unsurlar olduğunu ifade etmiyor mu?

  Demek ki insan tek başına eksiktir. Evlenerek kendisini tamamlaması gerekir. Bu bakımdan da evlenmek hayatın kaçınılmaz tabii şartlarından olmaktadır.

  Kaynak: Turan Yazılım / Mürşit 5/ İlmihal / Evlilik Ve Mahremiyetleri

  (1)Bakara, 187 (2)Bakara,223

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.