Sevgi Tarifi

  A+
  A-

  Olaylara karşı her insan farklı bir bakış açısı oluşturur ve bu bakış açısına göre vücut dili ile yada duygularıyla yine farklı tepkiler ortaya koyar. Bu tepkiler insanın kişiliği hakkında diğer bireylere fikir verir.

  Acısıyla, tatlısıyla yaşam içerisinde karşılaşılan olaylar karşısında her insan aynı duygu yoğunluğun yaşayamaması sahip olduğu duygu dağarcığından kaynaklanır. Bu duygu dağarcığı, davranışların ilk şekillenmeye başladığı aile ortamında gelişmeye başlar. Sevgi kupası ailesi tarafından doldurulmuş bir çocuğun sahip olan kişilik yapısı nasıl farklı olacaksa duygu dağarcığı da aynı oranda özel kılınacaktır.

  Bugünün birçok olayıyla umursamaz davranan yada beklenmedik olumsuz tepkiler gösteren pek çok insanın aile yapısına bakıldığında, olması gereken sevgi ortamında yetiştirilmediğini görüyoruz.

  Kaba kuvvetin güzel davranışlar kazandırabileceği içerinde olan anne babalar disiplin problemlerini çözemedikleri gibi geleceğin duygusuz, acımasız, kaygısız bireylerini yetiştirirler.

  Duygu Dağarcığının sevgiyle beslenmesi;

  → Ahlak yapısını korur, güzelleştirir

  → Cinsel sapmalardan uzaklaştırır

  → Yaşama sevincini daim kılar

  → Güvensizlik duygusunu ortadan kaldırır

  Her insan içinde sevgi kırıntılarını taşır ancak taşıma kadar o duyguyu dışarıya yansıtmakta beceri ister. Yüreğini ortaya koymayan insanları iletişimlerinin de sağlıklı olması beklenemez.

  Yüreğine girilemeyen insanların beyinlerine de ulaşılması düşünülemez.

  İlişkilerde umursamazlığın yada olumsuz davranışlarının sergilenmesinde ki sorunun duygu dağarcığının sevgiyle beslenmemesi teşhisi konulduğunda tedavi şekli yine sevgiyle olacaktır

  Kaynak: Betül Erdoğan / Kalbin Mutluluk Rehberi / bkz: 124-125

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.