Sigaranın Zararları

  A+
  A-

  Sigara, insan sağlığına zararlı bir kuru içkidir. İçinde taşıdığı nikotin adı verilen zehir, büyük çapta beyne zarar verir. Altmış sigarada altı gram nikotin vardır ki, bu zehir miktarı bazen insanı öldürebilir.

  İçki kadar tehlikeli olan sigaranın cinsel istekler üzerinde yaptığı olumsuz etkiler, tecrübeten sabittir. Dünya Sağlık Teşkilatı, sigaranın insanın sağlığını mahvettiği gerekçesiyle, sigaraya karşı mücadele savaşı vermektedir.

  Sigara Cinsel Hayatı Etkiler mi?

  Cinsi iktidardan düşürür. Sigara içenlerin erkeklikleri azalır, kadınların da kısırlaşmasına sebep olur. Gebe kadınlarda, tütünün içinde bulunan nikotinin çocuğa geçtiği, emzikli kadında da süte nüfuz ettiği tespit edilmiştir. Yirmi sigara içen gebe bir kadının çocuğunda zehirlenme alametleri görülmüştür.

  Kan bileşimini bozar. Damarlarda bozukluklara, dolayısıyla kalp bozukluklarına, baş dönmelerine, diğer zihni bozukluklara, mide ve bağırsaklarda arızalara, sebep olur. Mide nezlesi ve mide eksiliği vücuda getirir. Akciğerden, bağırsak yolundan sinir sistemine ve damarlara tesir eder. Damarlarda kan baskısı artar, nabız fazla atar.

  Nefes darlığı, yarım baş ağrısı, el titremeleri, sinirlilik ve uykusuzluk nöbetleri hep çok sigara içmenin kaçınılmaz neticesidir. Ayrıca aşırı tiryakilerde görülen tütün zehirlenmesi akıl ve beyin üzerine tesir eder. Beyin damarlarında meydana gelen kan pıhtılaşması dolayısı ile felç bile meydana gelebilir; hatta kalp damarları tıkanırsa ölüm de olur.

  İştahsızlık doğurur. Sigara içenlerde iştahsızlık, hazımsızlık ve tatsızlık devam eder. Nefes boruları zifirli ve kurumlu olduğundan göğüslerde hırıltı yapar ve yürürken de tıkanıklık meydana getirir. Hastalıklara karşı vücut da direnç azalarak her hangi bir hastalığa tutulma tehlikesi mevcuttur. Midede yaralar açılmasında tütünün tesiri olabilir.

  Sigaranın bu zararlarını bildikten sonra, sanırım sigarayı içmek akıl işi olmasa, gerek.

  Gerek ferdi, gerekse ailevi, hayatın düzenini sarsan sigara, maddi ve manen zararlarından ötürü, dinimizde fakirlere haram, zenginlere ise mekruh kılınmıştır.

  Kaynak: Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.