Sorumluluk Bilinci (Hz Ömer vaazı)

  A+
  A-

  Sorumluluk Bilinci

  Ey İnsanlar !

  Hz Peygamber’in aramızda bulunduğu ve vahyin inmeye devam ettiği zamanlarda Allah Teala sizin haliniz bildiriyordu; böylece biz de sizleri tanımış oluyorduk. Ancak bugün Hz Peygamber gitti ve vahiy de kesildi. Bu yüzden sizi söylediklerinizle ve yaptıklarınızla tanıyoruz. İçinizden kim açıkça hayır ve iyilikler yaparsa onu iyi birisi olarak tanır ve severiz. Kimin de kötülükler yaptığını görürsek onu da kötü olarak tanır ve kendisine buğzederiz. Biz ancak zahiri amellere göre hüküm veririz. İç aleminiz ise sizinle Rabb’iniz arasındadır….

  Ben daha önceleri her Kur’an okuyanın bunu Allah’ın rızasını kazanabilmek için yaptığını zannediyordum. Ancak son zamanlarda görüyorum ki bazı kimseler, insanlar arasında bir mevki edinmek ya da çıkar sağlamak için okumaktadır. Kur’an okurken Allah’ın rızasını gözetiniz ve diğer amellerinizde de O’nun rızasını kazanmaya çalışınız…

  Ey İnsanlar;

  Şunu biliniz ki ben valilerinizi, idarecilerinizi sizi kamçılasınlar ve mallarınızı ellerinizden alsınlar diye değil, size dininizi ve sünneti öğretmek için gönderiyorum. Onlardan bunun aksini yapanları bana şikayet ediniz. Nefsimi kudret elinde tutan Allah’a yemin ederim ki hiç vakit kaybetmeksizin ondan intikam alırım.

  Ey Yöneticiler;

  Müslümanları dövmeyiniz; çünkü izzet-i nefislerini rencide etmiş olursunuz. Fitneye düşüp ahlaklarının bozulmaması için Müslüman askerleri hudutlarda fazla tutmayınız. Haklarını vermemezlik etmeyiniz ki sonra onları küfrana düşürmüş olursunuz. Zayi olmamaları için onları ormanlık bölgelerde konaklandırmayınız.

  Bazı kimseler Hz Ömer’e gelerek insanlardan bazıları kader hakkında konuşuyorlar dediler. Bunun üzerine Hz Ömer minbere çıkarak şunları söyledi ;

  Ey İnsanlar;

  Sizden önceki ümmetlerin helak olmalarının sebebi kader konusuna dalmalarıdır. Ömer’in nefsini kudret elinde tutana yemin ederim ki sizden herhangi iki kişinin kader hakkında konuştuklarını işitirsem, ikisinin de boyunlarını vurdururum.

  Kaynak: M. Yusuf Kandehlevi / Hayatü’s Sahabe / C:4 / bkz: 186-188

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.