Tefviz-i Talak Nedir?

  A+
  A-

  Dinimiz İslam’a Göre Kadının Boşama Yetkisi Ve Hakkı Var Mıdır?

  Soru: Geçimsizlik durumunda koca eşini boşamazsa, kadın ne yapabilir? İslam’da kadına boşanma hakkı tanınmış mıdır?

  Cevap: İslam’da boşama yetkisi prensip olarak erkeğe verilmiştir. Ancak iyi tanımadığı veya zulüm ve haksızlık yapabileceğinden güvende olmadığı bir erkekle evlenmek durumunda kalan kadın, nikah sırasında erkekten boşama yetkisi ister ve evlilik bu şartla yapılmış bulunursa kadın da boşama  yetkisine sahip olur. Buna ‘Tefviz-i Talak‘ denir. Böyle bir hak alındıktan sonra artık erkek bundan rucu edemez.

  Nitekim Allah’ın Resulü’nün eşlerinin, Medine döneminde bir ara orada olmayan kimi zinet ve eşyayı istemesi üzerine inen ayette şöyle buyrulmuştur :

  Eğer siz dünya hayatını, onun zinet ve ihtişamını istiyorsanız, gelin size boşanma bedellerini vereyim de hepinizi güzellikle salıvereyim (1).

  Çoğunluk müctehitlere göre, bu ayetle Hz Peygamber’in eşlerine boşama yetkisi verilmiş ve isterlerse Hz Peygamber’den ayrılabileceklerini bildirmiştir. Ancak O’nun temiz eşleri konuştuklarına pişman olmuşlar ve herbiri Allah’ın elçisini tercih etmiştir.

  Şiddetli geçimsizlik veya kötü muamele durumunda ise kadın daha önceden böyle bir boşama yetkisi almamışsa çoğunluk müctehitlere göre doğrudan boşama hakkı doğmaz. Koca eşini her zaman boşayabileceği gibi, kadın da mahkemeye başvurup zulüm ve haksızlığa karşı önlem alınmasını isteyebilir. Bu önlemler arasında, bir bedel karşılığında boşama yer alabileceği gibi hakeme başvurma bu yolla evliliğe son verdirme de söz konusu olabilir. Ya da hakim tarafların arasını bularak evliliğin devamını da sağlayabilir.

  Kaynak: Hamdi Döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali / bkz: 603-604

  (1- Ahzab 28-29)

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.