Zina Etmiş Birisiyle Evlenmek Caiz Midir?

  A+
  A-

  İlim adamları zinakar olan bir kadın ile evlenmek konusunda farklı görüşler ileri sürmüşlerdir. Kimileri böylesi kadınlarla evlilik caiz değildir derken, genel manada ilim ehli bunun caiz olduğunu kabul etmişlerdir. Hanefiler bu görüştedir.

  Zina Eden Kadınla Evlenmeyi Caiz görmeyenlerin Gerekçeleri

  Yüce Allah şöyle buyuruyor: Bunlardan başkasını, namuslu olmak ve zina etmemek üzere mallarınızla (mehirlerini vererek) istemeniz size helal kılındı (Nisa 24)

  Bu ayet incelendiğinde ZİNA ETMEMİŞ olanlardan söz edilmektedir. Çünkü yüce Allah, zina etmemişolan kadınları nikahlamayı mübah kılmıştır. Böylece anlaşılan şu ki, zina etmiş bulunan kadınları nikahlamak doğru değildir, bu nikah batıldır. Çünkü yüce Allah şöyle buyuruyor:

  Zina eden erkek, zina eden kadın veya müşrik bir kadından başkası  ile evlenemez; zina eden kadınla da ancak zina eden veya müşrik olan erkek evlenir. Bu, mü’minlere haram kılınmıştır (Nur 3)

  Bu ayette de ifadesini gördüğümüz gibi mü’minlere, zina etmiş olanlarla evlenmeleri haram kılınmıştır.

  Bir sahabiden gelen rivayete göre, bir kadınla zina etmiş olan bir erkeğin, daha sonra aynı kadın ile evlendiğini söylediklerinde, o sahabi: Bu, birincisinden daha kötüdür diye cevaplamıştır

  Hz Aişe de bir kadın ile daha önce zina yapan bir erkeğin o kadınla evlenmesinin nasıl karşılayacaklarını sorduklarında, kendisi bunu hoş olarak görmemiş,kerih kabul etmiştir.

  Zina Eden Kadınla Evlenmenin Caiz Olduğunu Savunanların Görüşleri

  Abdullah b. Abbas’ın kendisine, bir kişinin daha önce kendisiyle zina hayatı yaşadığı bir kadın ile evlendiğini anlatıp sorduklarında, cevabı şöyle olmuştur: Önceki hali zinadır. Sonuncusu/evliliği, nikahlaması ise normaldir ve mubahtır ve artık haramlık ortadan kalkmıştır. Çünkü zina olayı nikah olayını haram kılmaz.

  Yine demiş ki: Bu olay tıpkı şuna benzer. Adamın birisi başkasına ait olan bir miktar hurmayı günün başında ondan habersiz alır ve yer, günün sonunda da onu satın alır. Dolayısıyla önceki haram, ikincisi helaldir

  .. Zina eden erkek, zina eden kadın veya müşrik olan bir kadından başkası ile evlenemez (Nur 3) ayetiyle ilgili yorum sorulunca, Said b. Cubeyr ve Dahhak şöyle demişlerdir: Zina eden erkek, ancak kendisi gibi zina eden bir kadınla zina hayatı yaşar

  Kaynak: Ebu’l-Leys Semerkandi / Bostanü’l Arifin / bkz:302-304

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.