Zinanın ŞER’İ Cezası

  A+
  A-

  İslam’da cezanın caydırıcı olmasına önem verilmiştir. Bu yüzden suç işleyen teşhir edilir ve ceza toplum içinde açıkta uygulanır. Kur’an-ı Kerim de şöyle buyrulur: “Zina eden kadın ve zina eden erkekten her birine yüz değnek vurun. Eğer Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsanız, bunlara Allah’ın dinini uygulama konusunda acıyacağınız tutmasın. Müminlerden bir topluluk da onların cezalarına şahit olsun (1)”

  Bu ayette bekar olan erkek veya kadının zina fiiline verilecek ceza belirlenmiştir. Değnek vurma (celde), ete geçmemek üzere,yalnız deriyi etkileyecek şekilde vurmak demektir. Vururken yalnız kürk, manto ve palto gibi kalın giysiler çıkartılır, diğerleri çıkartılmaz

  Evli, iffetli erkek veya kadına uygulanacak recm cezası ise sünnette sabittir. Hadiste şöyle buyrulur: ‘(Evlenmiş) yaşlı erkek veya yaşlı kadın zina ederlerse onları recmediniz’.

  Hz Peygamber (s.a.v) erkek ve kadın iki Yahudiye ve ashab-ı kiram’dan Maiz ile Beni Gamid’ten bir kadına recm cezası uygulamıştır. Recm’in meşru oluşu üzerinde sahabenin görüş birliği vardır.

  Zina cezası Allah’a ait haklardandır. Bu, aileye, nesle ve toplum düzenine karşı işlenen bir suç olduğu için,toplum haklarından sayılır.

  (Not: Yukarıda yaşlı erkek-yaşlı kadın derken gençlere izin verilmiyor yanlış anlaşılmasın)

  Kaynak: Hamdi Döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali / bkz: 108-109(1-Nur 2)

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.